Nano düzeyde Ebola virüsü ile savaşmak

Nano düzeyde Ebola virüsü ile savaşmak

Doğu Afrika’daki Ebola salgını geçtiğimiz şubat ayından beri 900 kişinin ölümüne ve binlercesinin virüsle enfekte olmasına yol açtı. Nijerya ve Liberya gibi ülkeler acil sağlık yardımları için alarm verirken Dünya Sağlık Örgütü (WHO) salgınla savaşmak için çeşitli toplantılar düzenliyor.

Enfekte olmuş insan ya da hayvanların doğrudan vücut sıvılarıyla bulaşan Ebola için aşı ya da tedavi henüz yoktur. Fakat bu durum umut olmadığı anlamına gelmemelidir çünkü nanoteknoloji Ebola ya da başka ölümcül virüslerle savaşta insanlığa yardımcı olabilir.

Ebola ya da benzer virüsler için herhangi bir aşı geliştirmek çok zordur çünkü bu tip virüsler çok hızlı mutasyon geçirmektedirler. Ancak, virüse kimyasal olarak bağlanıp onun yayılmasını durduran nanopartiküller geliştirilebilir.

Büyük umut vaat eden bir partikül olarak altını ele alabiliriz. Altın nanopartikülleri şu anda kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Kızıl ötesi dalgalarla altın nanopartiküllerinin titreşimi sonucu açığa çıkan ısıyla sağlıklı hücreler dışındaki virüsten kanserli hücrelere kadar her şey yok edilebilir.

attackebolaoEbola virüsü

Geniş yüzey alanına sahip olan nanopartiküllerin daha çabuk ısınmaya yol açacağı göz önünde bulundurularak bir araştırma ekibi nano yıldızlar yarattılar. Bir yıldız, küresel bir nanopartiküle nazaran daha geniş yüzey alanına sahip olduğu için daha hızlı ısınabilir ve bu geniş yüzey alanı, partikülleri absorblayan daha çok virüse saldırabilir. Ancak, bu noktada karşılaşılması muhtemel problem, altın nanopartiküllerinin virüs veya kanserli hücrelere nazaran sağlıklı hücrelere saldırmamasından emin olunup olunmamasıdır.

Altın nano yıldızlara ek olarak, araştırmacılar ayrıca sağlıklı hücrelerden ziyade virüsleri etkileyip onlara kimyasal yolla saldıracak “virüs tuzağı” olarak iş gören bir nanopartikül yaratmanın peşindeler. Bunu başarmak için virüslerin yapısını taklit eden sentetik analoglar kullanıyorlar.

Sonuçta, geleneksel tıbbın başaramadığını yeni ve yaratıcı yollarla nanoteknolojinin bizlere sunduğu nanopartikül tekniğini kullanarak çok yakın bir gelecekte Ebola gibi ölümcül virüsleri dünya üzerinden tamamen ortadan kaldırabileceğiz.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top